[Ana Sayfa]

TÜHAS’IN AMACI NEDİR?
TÜHAS’ın amacı, Türkiye’de hukuk yazınında alıntı ve atıf usûlleri konusunda bir birlik sağlamaktır. Türkiye’de hukuk yazınında hâli hazırda alıntı ve atıf usûlleri konusunda bir birlik yoktur. Türkiye’nin başka ülkelerde olduğu gibi, hukuk alanında alıntı ve atıf usûlleri konusunda üniform bir sisteme ihtiyacı vardır. Böyle bir alıntı ve atıf usûlleri, hukuk yazarlarına zamandan ve emekten tasarruf sağlayacaktır.

TÜHAS sayesinde, yüksek lisans ve doktora öğrencileri tezlerini hazırlarken, yazarlar kitap ve makalelerini yayınlarken, hâkim ve savcılar kararlarını yazarken, avukatlar dilekçelerini kaleme alırken, alıntı ve atıf usûlleri konusunda içine düştükleri tereddütleri kolayca giderebilecekler; bu konuda uymaları gereken kuralları hızlı bir şekilde bulabilecek ve bunları kolayca uygulayabileceklerdir. Bu kurallar, bir hukuk metni kaleme alan herkese, alıntı ve atıf usûlleri gibi hassas bir konuda güvenlik ve rahatlık sağlayacaktır.

Diğer yandan, bu alıntı ve atıf usûlü kuralları sayesinde, bir hukuk metnini okuyan okuyucular da, okudukları metnin kaynaklarını kolayca görebilecek ve arzu ederlerse bu kaynaklara ulaşıp, okuduklarının doğruluğunu denetleyebileceklerdir.


18 Ocak 2024, K. Gözler
(c) Kemal Gözler, 2024. Tüm hakları saklıdır. Kısmen veya tamamen tekrar yayınlanamaz. Hâliyle bu sayfaya link verilebilir.
Tuhas.com.tr’den alıntı yaparken uyulması gereken kurallar için burasını tıklayınız.

Editör: Kemal Gözler
E-Posta:
Lütfen editöre e-posta göndermeden önce şu “açıklamaları” okuyunuz.
Ana Sayfa: www.tuhas.com.tr
Bu Sayfa: www.tuhas.com.tr/amaci.htm
Bu Sayfanın Yayın Tarihi: 18 Ocak 2024

twitter.com/tuhas_sistemi