[Ana Sayfa]

NAKLEN ATIF USÛLÜKural 1112.- Bir yazarın yaptığı aynen alıntılardan alıntı yaparken naklen atıf formülüyle atıf yapılır. Yani atıfta “falancadan nakleden filanca” formülü kullanılır. Bu atıftan atıf yapan yazarın, nakledilen asıl yazarın kitabını görmediği, alıntıyı nakleden yazarın kitabında gördüğü anlaşılır (s.1144-1145). Şablon ve örnek:


Kural 1114.- Naklen alıntı, alıntıdan alıntı yapmak demektir. Naklen atıf formülüyle atıf yapılabilmesi için alıntının alındığı alıntının mealen alıntı değil, bir aynen alıntı olması gerekir. Yani kaynak alıntı tırnak içinde verilmiş veya girintili paragraf biçiminde dizilmiş bir alıntı olmalıdır (s.1140). Bir örnek:


Açıklama.- Yukarıda Kemal Gözler’in Anayasa Hukukunun Genel Teorisi isimli kitabının birinci cildinin 517’nci sayfasında Duguit’den tırnak içinde ve girintili paragraf şeklinde verdiği bir aynen alıntı vardır. Bu aynen alıntıdan bir alıntı yapıldığı için bu alıntının kaynağı naklen atıf formülüyle gösterilmiştir.

Kural 1115.- Alıntının kaynağı olan alıntı bir mealen alıntıysa, yani alıntı tırnak içine alınmamış veya girintili paragraf biçiminde verilmemişse, alıntının kaynağı gösterilirken naklen atıf formülü kullanılmaz; sadece mealen alıntıyı yapan yazara atıf yapılır (s.1140). Örnek:


Açıklama.- Yukarıda Kemal Gözler’in İdare Hukuku isimli kitabının birinci cildinin 40’ıncı sayfasında Duguit’den yapılmış bir mealen alıntı vardır. (Alıntı tırnak içinde veya girintili paragraf biçiminde verilmemiştir). Bu mealen alıntıdan bir alıntı yapıldığı için bu alıntının kaynağı naklen atıf formülüyle gösterilemez. Burada sadece kaynak mealen alıntıyı yapan Kemal Gözler’e atıf yapılmalıdır.

Kural 1116.- Naklen atıfta, önce yazarın görmediği kaynak, sonra yazarın gördüğü kaynak verilir. Yani yazarın gördüğü kaynağın gönderme yaptığı kaynak ilk sırada verilir. Tersi yanlış olur. O nedenle “falancadan naklen filanca” formülü değil, “falancadan nakleden filanca” formülü kullanılır. Bir örnek (s.1151):
18 Ocak 2024, K. GözlerKAYNAK: Yukarıdaki kurallar,
Kemal Gözler, TÜHAS: Türk Hukuk Atıf Sistemi, Bursa, Ekin, 2024, s.314-318’den alınmıştır.

(c) Kemal Gözler, 2024. Tüm hakları saklıdır. Kısmen veya tamamen tekrar yayınlanamaz. Hâliyle bu sayfaya link verilebilir.
Tuhas.com.tr’den alıntı yaparken uyulması gereken kurallar için burasını tıklayınız.

Editör: Kemal Gözler
E-Posta:
Lütfen editöre e-posta göndermeden önce şu “açıklamaları” okuyunuz.
Ana Sayfa: www.tuhas.com.tr
Bu Sayfa: www.tuhas.com.tr/naklen-alinti.htm
Bu Sayfanın Yayın Tarihi: 18 Ocak 2024

twitter.com/tuhas_sistemi